REFINANCIRANJE DUGA

Fortenova izlazi iz skupog deala sa američkim fondovima: spominje se i prodaja jedne od perjanica kompanije

Zvijezda bi se uklopila u portfelj Žito Grupe, dok bi u slučaju prodaje Dijamanta to odgovaralo planovima MK Grupe

Fabris Perusko

 Fortenova Grupa/
Zvijezda bi se uklopila u portfelj Žito Grupe, dok bi u slučaju prodaje Dijamanta to odgovaralo planovima MK Grupe

Pregovori Fortenova Grupe i Zagrebačke banke te njezine matične banke UniCredit o financiranju u završnoj su fazi te bi, kako doznajemo, trebali biti zaključeni u narednih tjedan dana, najdulje dva. Tako će Fortenova Grupa osigurati oko 550 milijuna eura koliko je, kako neslužbeno doznajemo, Uprava UniCredita odobrila za ovaj aranžman.

Tim će kreditom Fortenova Grupa refinancirati obveze prema američkim fondovima pod upravljanjem HPS Investment Partnersa jer je financiranje obveznica HPS-a preskupo na dulji rok. Obveznice istječu u ožujku 2026. godine. Izloženost Fortenove prema HPS-u na kraju 2024. godine iznosila je, kada uključimo kamate, oko 1,3 milijarde eura. Dio obveznica podmiren je prodajom agrosegmenta Fortenova Grupe Podravci, tako da je izloženost prema obveznicama HPS-a nakon te transakcije iznosila manje od milijarde eura. Preciznije, prodajom tih kompanija dug je smanjen za 333 milijuna eura.

Da su pregovori, doduše nisu naveli s kime, u završnoj fazi potvrdili su nam u kratkom odgovoru iz komunikacija Fortenova Grupe.

"Proces refinanciranja u svojoj je završnoj fazi i uskoro ćemo moći podijeliti više informacija i detalja s javnošću", poručili su nam iz Fortenova Grupe.

Kad je riječ o kreditu UniCredita Fortenovi ta bi se banka, preko Zagrebačke banke, izložila, ali bi tako poslali jasnu poruku tržištu da se radi o ozbiljnoj investicijskoj banci koja može prihvatiti i vrlo zahtjevne aranžmane.

Iza kulisa velikog posla Podravke s Fortenovom

Uvjeti kreditiranja su, naravno, znatno bolji nego što su to uvjeti financiranja obveznica HPS-a, gdje kamate iznose sedam posto plus Euribor. Moguće je da problema oko servisiranja obveza Fortenova Grupe prema bankama i ne bi trebalo biti jer je poznato da je Konzum Plus, uostalom kao i svi značajniji maloprodajni lanci, tvornica novca.

Podjela rizika

Drugi korak bi bila uobičajena podjela rizika među bankama. Tada bi se u tu podjelu rizika UniCredita uključio Erste&Steiermärkische. Naši izvori raspolažu informacijama da bi se između 100 i 150 milijuna eura moglo pronaći u Srbiji. Taj dio bi mogla preuzeti AIK Banka u vlasništvu nasljednika jednog od najistaknutijih srpskih poduzetnika, preminulog Miodraga Kostića, koju sad vodi njegov sin Aleksandar Kostić.

Ostatak bi Fortenova Grupa, prema informacijama kojima raspolažemo, trebala osigurati prodajom imovine. Ta prodaja ne uključuje Jamnicu ni PIK Vrbovec, nego se vrlo vjerojatno radi o prodaji Zvijezde, koja bi se odlično uklopila u portfelj Žito Grupe Marka Pipunića.

Žito Grupa je zahvaljujući nedavno zaključenom IPO-u osigurala sredstva za akvizicije. Vrlo izgledno je da bi čelnici Fortenova Grupe mogli prodati Dijamant, a ta bi se proizvodna kompanija odlično uklopila u portfelj MK Grupe. Međutim, procjenjuje se da to ne bi bilo dovoljno, tako da bi ostatak trebao biti osiguran prodajom nekretnina.

U prvom se redu razmatra prodaja objekata u kojima su smještene trgovine Konzum Plusa. Do sada je jedan dio tih nekretnina prodan, a korist od takvog načina poslovanja je dvostruka. Osim što se dobije određen novac, važno je i zbog prikazivanja rezultata poslovanja. Naime, dugoročni najam administrativno ne opterećuje EBITDA-u, nego je čak uvećava. Inače, računanje EBITDA-e danas je postalo prava znanost. Vidljivo je to i u prospektu Studenca prilikom pokušaja IPO-a. Ondje ima osam različitih vrsta izračuna EBITDA-e. Tako da je teško naći relevantan i točan izračun.

Ovo je TOP 100 hrvatskih tvrtki prema ostvarenoj dobiti

Iz Zagrebačke su nam banke, članice UniCredit Grupe, odgovorili da u ovom trenutku ne mogu odgovoriti na naš upit. Međutim, nisu ni demantirali da pregovaraju s Fortenova Grupom.

Iz Erste&Steiermärkische Banka su nam odgovorili da razumiju interes za ovu temu, ali zbog zakonskih odredbi koje se odnose na bankovnu tajnu ne mogu iznositi ili komentirati informacije koje se mogu ticati poslovnog odnosa s bilo kojim od klijenata.

Podudarnost

U aktualnom procesu ima i jedna zanimljiva podudarnost, koja je sasvim slučajna. Ovaj proces vezan za UniCredit Bank i Fortenova Grupu uvelike podsjeća na angažman ove talijanske banke oko prodaje Mercatora Konzumu, odnosno Agrokoru.

Naime, u to vrijeme je, isto kao i sada, bio eskalirao sukob na Bliskom istoku, a kako je obitelj Gadafi u to vrijeme bila značajan dioničar UniCredita, talijanska središnja banka Banca d‘Italia je izvršila pritisak na UniCredit da bi smanjila njezinu izloženost. Tako su uspjeli uvjeriti Upravu Mercatora, koji je bio jako izložen prema UniCreditu, koji je uostalom bio i značajan dioničar Mercatora, a i slovenske političare, da dozvole prodaju Agrokoru.

Preuzimanje Mercatora iz UniCredita je na neki način bilo uvjetovano Agrokoru i za pokretanje IPO-a na nekoj europskoj burzi. Od izlaska na Londonsku burzu je kasnije iz nekog razloga Ivica Todorić odustao. Sadašnja situacija na neki način podsjeća na to jer je više puta iz Fortenova Grupe komunicirano da im je cilj IPO na nekoj europskoj burzi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
25. srpanj 2025 16:08