
Na većini europskih burzi cijene su dionica u četvrtak ujutro pale, kao i na Wall Streetu dan prije, premda se očekuje da će Europska središnja banka (ECB) po treći put ove godine smanjiti kamatne stope.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,74 posto, na 8.214 bodova, a pariški CAC 0,41 posto, na 7.300 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,09 posto, na 21.330 bodova.
Tako europske burze prate jučerašnji oštri pad Wall Streeta, gdje je Dow Jones indeks skliznuo 1,7 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,2, a Nasdaq indeks 3,1 posto.
Posljedica je to oštrog pada cijena dionica proizvođača čipova, među ostalim, Nvidie, ali i strahovanja od slabljenja američkog gospodarstva.
Jučer je, naime, predsjednik AREmeričke središnje banke Jerome Powell na jednom skupu ekonomista kazao da će veće nego što se očekivalo carine vjerojatno značiti višu inflaciju, a sporiji rast gospodarstva.
Fed će, istaknuo je Powell, pričekati više gospodarskih podataka prije nego nešto poduzme s kamatnim stopama.
Zbog toga su splasnule nade ulagača da bi središnja banka uskoro mogla smanjiti kamate i tako podržati rast gospodarstva i tržišta kapitala.
A od čelnika Europske središnje banke očekuje se da će na današnjoj redovnoj sjednici smanjiti kamatne stope po treći put ove godine. Očekuje se smanjenje ključne kamate na depozite za 0,25 postotnih bodova, na 2,25 posto.
Azijske burze porasle
A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,4 posto, nadoknadivši dio gubitaka od prethodnog dana.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,9 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1,6 posto.
Na burzi u Tokiju cijene su dionica porasle zahvaljujući vijesti o napretku u pregovorima između SAD-a i Japana o carinama.
To je ohrabrilo i ulagače na ostalim burzama u regiji, koji se nadaju popuštanju napetosti u vezi carina.
Kineske su burze, pak, porasle jer se ponešto oporavio tehnološki sektor, nakon jučerašnjeg oštrog pada, ali i zahvaljujući poruci vlasti o novim mjerama za suzbijanje krize na tržištu nekretnina.
Kina koristi necarinske protumjere
Osim toga, kinesko ministarstvo vanjskih poslova poručilo je jutros da Kina više neće obraćati pažnju ako SAD nastavi igru s carinskim brojkama. To je odgovor na jučerašnju prijetnju Washingtona da će povećati recipročne carine na uvoz iz Kine na ukupno 245 posto zbog njezinih protumjera.
I dok se Washington fokusirao na rat carinama, Kina je uvela niz necarinskih restriktivnih mjera. Među ostalim, u uslužnim djelatnostima, kao što su financije, konzalting i turizam, u kojima SAD godinama ima veliki suficit u razmjeni s Kinom, kažu analitičari.
„SAD i Kina zaplele su se u dosad neviđenu i skupu igru kukavice i čini se da niti jedna strana ne kani odstupiti”, kaže Ting Lu, ekonomist u tvrtki Nomura.
Komentari
0