Europski bankari i ekonomisti odmah nakon pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima počeli su najavljivati trgovinski rat koji bi "gurnuo gospodarstvo eurozone iz sporog rasta u potpunu recesiju".
Donald Trump za vrijeme kampanje slao je Europi poruke kako će i oni morati "platiti visoku cijenu" jer nije kupovala dovoljno američkih izvoznih proizvoda. Spominjao je carine od 20 posto za sve uvozne proizvode koji stižu u SAD.
Ovaj tjedan konačno je stigao i oštar odgovor iz Europe, i to bliskog saveznika francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Prilično je to drugačija poruka od one koju je odaslala predsjednica Europske komisije Ursule von der Leyen u studenom. Tada je kazala kako bi se Donalda Trumpa moglo odgovoriti od uvođenja novih carina tako da Europa od SAD-a kupuje više ukapljenog zemnog plina, poznatijeg kao LNG.
Stéphane Séjourné, glavni čovjek odgovoran za industriju EU poručio je kako Europa odsad prema SAD-u i Kini mora nastupiti mnogo agresivnije. Referirajući se na slogan američkog predsjednika Donalda Trumpa predložio je da moto industrijskog plana bude "Europa prije svega".
Séjourné, bivši francuski ministar vanjskih poslova i bliski saveznik predsjednika Emmanuela Macrona, poručio je za Financial Times i kako Europa mora ofenzivnije promovirati svoje strateške poslovne interese kako bi izbjegla da bude preplavljena snažno subvencioniranim uvozom iz Kine.
- U osnovi vjerujem da Europi otvorena tržišta mogu samo pomoći. Ali kada Kina poručuje ‘Made in China‘ ili SAD kaže ‘America First‘, mi moramo reći: ‘Made in Europe‘ ili ‘Europe First‘" - poručio je.
Komesar za industrijsku strategiju tvrdi kako je njegov "najveći strah" da će Europa postati "kolateralna žrtva globalnog trgovinskog rata".
- Bruxelles mora poslati čvrstu poruku Sjedinjenim Državama i reći im kako ne vidimo razloga za obezvrjeđivanje naše trgovinske rasprave i naše trgovinske razmjene. Trump i njegovi ljudi to moraju shvatiti...Oni također nemaju ništa od trgovinskog rata. I ne radi se uopće o protekcionizmu jer Europa zapravo nema interesa za globalni trgovinski rat. Imamo strateški i tehnološki interes za razvoj vlastite industrije, stvaranje radnih mjesta i rast -, kaže.
Rekao je da će Komisija usmjeriti napore na strateške sektore uključujući čelik, proizvodnju automobila i zrakoplovstvo, kao i čiste tehnologije.
- Moramo to učiniti ofenzivno, a ne defenzivno. Tradicionalne industrije moraju biti zaštićene jer pružaju važnu potporu čistim tehnologijama koje su ključne za zeleni prijelaz. Proizvodnja čelika je strateška jer nema vjetroturbina bez čelika. Bez čelika nema proizvodnje automobila. Dakle, ako želimo razviti druge industrije, trebamo industriju čelika - kazao je Séjourné za Financial Times.
Nedavno je Northvolt, najbolje financirani start-up u EU-u, podnio je zahtjev za stečaj što je rezultiralo stotinama milijuna eura gubitaka za ulagače, uključujući Goldman Sachs i sam EU, koji jamčio za oko 300 milijuna eura kredita tvrtki.
Séjourné je poručio da “Europa neće napustiti industriju baterija”.
- Ne smijemo imati grižnju savjesti što smo osnovali ovaj sektor, što smo im pomogli i subvencionirali. Najvažnije je da ne padnemo na prvoj prepreci. Sve dobro što smo učinili ne smije uništiti prva poteškoća - zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....