NOVE MJERE

EU razmatra jedan od najradikalnijih poteza s cigaretama, hrvatski poslodavci: ‘Od toga će koristi imati samo crno tržište‘

WHO predlaže zabranu filtera zbog zdravlja i okoliša, a poslodavci strahuju od udara na gospodarstvo i rast crnog tržišta

Ilustracija

 Zeljko Hajdinjak/Cropix/Cropix
WHO predlaže zabranu filtera zbog zdravlja i okoliša, a poslodavci strahuju od udara na gospodarstvo i rast crnog tržišta

Europska unija razmatra jedan od najradikalnijih poteza u povijesti duhanske industrije – potpunu zabranu prodaje cigareta s filterima, u skladu s prijedlogom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Filteri bi mogli postati prošlost jer “ne smanjuju štetnost” i predstavljaju “ozbiljan izvor plastičnog otpada”, stoji u izvješću koje će se razmatrati na konferenciji zemalja potpisnica Okvirne konvencije o nadzoru nad duhanom (FCTC) u studenome 2025. u Ženevi. Među prijedlozima su i smanjenje broja prodajnih mjesta za duhan te zabrana poticaja malim trgovinama koje prodaju cigarete.

Prema dokumentu WHO-a, cilj nije trenutačna zabrana, nego otvaranje puta prema dugoročnom ukidanju duhanskih proizvoda u redovitoj trgovini.

HUP: “Zabrane bi ugrozile gospodarstvo i otvorile prostor crnom tržištu”

Iz Hrvatske udruge poslodavaca poručuju da podržavaju mjere koje štite zdravlje i okoliš, ali upozoravaju da bi zabrana filtera i restrikcije prodaje imale “duboke i višeslojne posljedice na hrvatsko gospodarstvo”.

“Hrvatska ima snažnu, izvozno orijentiranu i vertikalno integriranu duhansku industriju koja zapošljava više od 2000 ljudi i podupire više od 7000 radnih mjesta u drugim sektorima. Duhanska proizvodnja podržava poljoprivredu u Slavoniji i Podravini, a zabrane bi ugrozile cijeli lanac vrijednosti – od proizvodnje do maloprodaje”, navode iz HUP-a.

Poslodavci ističu kako bi ograničenja prodaje i zabrana poticaja trgovcima dovela do zatvaranja brojnih kioska i malih dućana te potaknula širenje ilegalnog tržišta:

“Takve mjere pogodile bi legalno tržište i državne prihode, a korist bi imalo isključivo crno tržište. Umjesto restrikcija koje potiču prelijevanje u ilegalnu sferu, potrebno je ulagati u prevenciju i edukaciju građana.”

HUP očekuje da Ministarstvo zdravstva u pripremi hrvatskog stajališta uključi i gospodarske resore te da Hrvatska u Bruxellesu “ne podrži prijedloge gledajući ih isključivo kroz zdravstvenu dimenziju”.

“Rasprava je u ranoj fazi”

Iz Ministarstva zdravstva pojašnjavaju da se dokument WHO-a ne odnosi na obvezno zakonodavstvo, nego na preporuke koje će se razmatrati na konferenciji COP11 u Ženevi.

“Riječ je o izvješću stručne skupine koje ne predstavlja zakonodavni prijedlog niti obvezu za države članice. Na sastanku se očekuje primanje na znanje dokumenta i moguće usvajanje odluke kojom se države pozivaju da razmotre buduće mjere nadzora nad duhanom”, navodi Ministarstvo.

Dodaju kako Republika Hrvatska aktivno sudjeluje u usklađivanju zajedničkog stajališta Europske unije, koje će biti usvojeno jednoglasno prije početka konferencije:

“Hrvatska neće samostalno istupati, već će EU kao cjelinu predstavljati Europska komisija. Konačno stajalište Republike Hrvatske bit će definirano u okviru koordinacije s državama članicama EU-a, uzimajući u obzir postojeći zakonodavni okvir i nacionalne propise.”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. listopad 2025 11:57