STRUČNJACI U PANICI

Eksplozivni sukob Trumpa i Powella dugoročno prijeti Americi: ‘Meni to izgleda kao Turska‘

Analitičari ocjenjuju da SAD sve više sliči Turskoj u kojoj se smjenjuju guverneri koji nisu po volji predsjedniku

Donald Trump i Jerome Powell

 Saul Loeb/Afp
Analitičari ocjenjuju da SAD sve više sliči Turskoj u kojoj se smjenjuju guverneri koji nisu po volji predsjedniku

Uz stalne prijetnje carinama, investitori su proteklih dana bili zaokupljeni i proturječnim informacijama o tome hoće li Donald Trump prisiliti na ostavku Jeromea Powella, predsjednika Federalnih rezervi koji ignorira njegove pozive da smanji kamatne stope. Prema medijskim napisima, na sastanku s grupom republikanaca Trump je pokazao pismo u kojem predlaže smjenu predsjednika Feda Jeromea Powella, anketirajući prisutne treba li krenuti dalje.

Tržišta su odmah reagirala, cijene dionica i tečaj dolara su pali, dok su prinosi na američke državne obveznice porasli. Ipak, Trump je brzo porekao spekulacije, poručujući da je Powellova smjena malo vjerojatna, "osim ako se ne pojave dokazi o prijevari". Tržište se potom smirilo, a cijene dionica oporavile su se. "Nakon jučerašnje panike, tržišta su vjerojatno izgradila veći otpor prema naslovima o ovoj temi. Međutim, u tom trenutku vidjeli smo očekivanu reakciju, strmiji rast krivulje prinosa SAD-a i oštar pad dolara", kazao je za Reuters analitičar ING-a Francesco Pesole.

Nezapamćeni napad Trumpa na šefa Federalnih rezervi: ‘Uvijek kasni, uvijek je u krivu, napravio je totalni nered!‘

Suština dugo tinjajućeg sukoba svodi se na to da smanjenjem cijene novca Trump želi potaknuti rast gospodarstva, dok Powell nema namjeru smanjiti kamate dok ne bude jasnije jesu li carine potaknule rast inflacije. Nazivajući Powella "glupanom", Trump je ranije pozvao Fed da smanji kamatne stope za čak tri postotna boda, s njihove trenutačne razine od 4,25 i 4,5 posto. Premda je negirao da postoji pismo o otkazu, Trump je ipak priznao da je o toj mogućnosti privatno raspravljao, dodajući da bi "volio" da Powell odstupi, ali da ga ne planira smijeniti. Međutim, Powell nema namjeru dati ostavku i, kako je kazao, namjerava ostati na dužnosti do isteka mandata u svibnju 2026. godine.

Visoki dužnosnici Trumpove administracije napadaju Powella i zbog drugih razloga, tvrde da je upropastio obnovu sjedišta središnje banke u Washingtonu vrijednu 2,5 milijardi dolara, da je projekt bio loše vođen i da je bio "razmetljiv". No Powell je te tvrdnje nazvao "netočnima", uz objašnjenje da su odustali od mnogo toga što je bilo predviđeno izvornim planovima, uključujući posebna dizala i krovne terase.

image

Američki predsjednik Donald Trump

Cnp/admedia/sipa Press/profimedia/Cnp/admedia/sipa Press/profimedia

Pravni stručnjaci i ekonomisti upozoravaju da bi otpuštanje predsjednika Feda iz političkih razloga moglo potkopati kredibilitet i neovisnost institucije, a tržišna previranja uslijedila bi kao neminovna posljedica. No, učestali napadi na Fed već su počinili štetu zbog rastuće zabrinutosti oko toga hoće li dugoročno biti sposoban boriti se protiv inflacije.

Procjene onoga što upravo radi Trump su šokantne. Povijest će ga zapamtiti kao pogrebnika SAD-a

Neposredna kriza možda je prošla, piše u bilješci klijentima Michael Feroli, glavni američki ekonomist JPMorgana, ali istodobno izražava sumnju "da smo u potpunosti završili s ovom sagom". Napad na neovisnost središnje banke ili postavljanje nekakvog pijuna koji će licitirati kamatnom stopom, kazao je za Financial Times Desmond Lachman iz think-tanka American Enterprise Institute, "meni to izgleda kao Turska". Time se referirao na praksu turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana da učestalo smjenjuje čelnike središnje banke jer nisu popustili njegovim pozivima za niskim kamatnim stopama.

Uglavnom, ulagači očekuju da će Powell obnašati dužnost predsjednika do kraja mandata u svibnju iduće godine, ali sada se postavlja pitanje tko će biti njegov nasljednik. Hoće li Trump nominirati nekoga tko je skloniji njegovom preferiranju niskih kamatnih stopa? To svakako ne ide u prilog tržišnim očekivanjima dugoročne inflacije, a koja su proteklih tjedana povećana. Tržišne mjere očekivane inflacije porasle su na višemjesečne maksimume, iznad 2,4 posto, dok je do travnja stopa bila ispod 2,1 posto. To odražava rastuću zabrinutost da bi fleksibilnija američka središnja banka mogla imati poteškoća s obuzdavanjem inflacije u nadolazećim godinama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
17. srpanj 2025 19:47