Uoči početka sezone objave polugodišnjih financijskih izvješća kompanija, na Zagrebačkoj su burzi protekloga tjedna Crobexi pali, drugi tjedan zaredom, što ukazuje na oprez investitora dok ne vide koliko je pandemija Covida-19 utjecala na domaći poslovni sektor.
Crobex indeks prošlog je tjedna skliznuo 0,12 posto, na 1.606 bodova, dok je Crobex10 pao 0,67 posto, na 999 bodova, skliznuvši po prvi put od kraja lipnja ispod psihološki važne granice od 1.000 boda.
Oba indeksa tako su u minusu drugi tjedan zaredom.
Među sektorskim indeksima, najviše je protekloga tjedna pao industrijski, za 2,62 posto, dok je najviše porastao građevinski, za 1,37 posto.
Redovni promet dionicama premašio je 24 milijuna kuna, što je otprilike 9 milijuna više nego tjedan dana ranije. Uz to, u blok transakciji dionicom AD Plastika ostvareno je još nešto više od 12 milijuna kuna, po cijeni od 115 kuna za dionicu.
Najlikvidnija je u redovnom trgovanju bila dionica Auto Hrvatske, kojom je ostvareno 7,73 milijuna kuna prometa, a cijena joj je skočila za 13 posto, na 825 kuna, pa je bila i najveća dobitnica. Slijedila je dionica Ericssona Nikole Tesle, s prometom od 2,8 milijuna kuna i rastom cijene za 0,82 posto, na 1.230 kuna. Dionicom Valamar Riviere ostvareno je 2,13 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala 5,02 posto, na 24,6 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica HT-a, kojom je protrgovano 1,3 milijuna kuna, uz rast cijene za 0,86 posto, na 176 kuna. Najveća gubitnica bila je, pak, dionica Đuro Đaković grupe, čija je cijena potonula 29,3 posto, na 1,98 kuna.
Ta kompanija najavila je glavnu skupštinu za 25. kolovoza, a dioničarima je predloženo da se gubici pokriju smanjenjem temeljnog kapitala, i to smanjenjem nominalnog iznosa i spajanjem dionica.
Prijedlog je da skupština odluči da se od ukupnog gubitka od 223,6 milijuna kuna iznos od 12,26 milijuna kuna pokrije iz kapitalnih rezervi, nakon čega bi gubitak iznosio 211,38 milijuna kuna. Nakon toga bi se, pojednostavljeno umanjio temeljni kapital i to za 201,06 milijuna kuna, na 2 milijuna kuna.
Smanjenje temeljnog kapitala provelo bi se smanjenjem nominalnog iznosa dionica, a kako bi nakon toga njena nominala bila 20 lipa, što je manje od zakonskog minimuma, izvršilo bi se i spajanje dionica. Naime, nešto više od 50,7 dionica nominale 20 lipa spojilo bi se u jednu dionicu, nominale 10 kuna.
Iz Ine su, pak, objavili da će dioničari na glavnoj skupštini 26. kolovoza odlučivati i o prijedlogu da se većina lanjske dobiti ili 622,7 milijuna kuna isplati za dividendu, koja bi iznosila 62,27 kuna po dionici. U zakonske bi se rezerve rasporedilo 32,7 milijuna kuna, a u zadržanu dobit 82,6 tisuća kuna, navodi se u pozivu za glavnu skupštinu koji je objavljen na Zagrebačkoj burzi.
Cijena dionice Ine stagnirala je na 2.880 kuna, uz 553 tisuće kuna prometa. Od ostalih objava, Drvna industrija Spačva, kao jedna od prvih kompanija koja je objavila polugodišnje poslovne rezultate na Zagrebačkoj burzi, u petak je izvijestila da je u tom razdoblju poslovala s nešto više od šest milijuna kuna dobiti, što je otprilike 16 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju.
Financijsko izvješće DI Spačve pokazuje da su joj ukupni prihodi u prvih šest mjeseci dosegnuli 109,53 milijuna kuna te su bili otprilike 14 posto niži nego godinu ranije.
Polugodišnja financijska izvješća kompanija, čija će sezona objave trajati do kraja mjeseca, bit će u fokusu investitora na Zagrebačkoj burzi zbog zatvaranja gospodarstva u drugom tromjesečju uslijed pandemije Covida-19 i posljedica toga na poslovnu aktivnost i ukupno gospodarstvo.
Na domaćem se tržištu kapitala prošloga tjedna trgovalo s ukupno 53 dionice, pri čemu je njih 20 ostvarilo rast cijene u odnosu na tjedna ranije, a 22 pad, dok 11 nije zabilježilo cjenovnu promjenu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....