IZAZOVI I OČEKIVANJA OBRTNIKA

Čelnik HOK-a: ‘Obrazovni sustav posljednjih 30 godina nije pratio potrebe tržišta, sada moramo uvoziti radnu snagu‘

Nedostatak radne snage je i dalje jedan od najvećih problema hrvatskih obrtnika

Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore

 Lucija Ocko/Cropix
Nedostatak radne snage je i dalje jedan od najvećih problema hrvatskih obrtnika

Unatoč raznim izazovima, 2023. je bila dobra godina za obrtnike. Prema posljednjim podacima iz studenog, obrti su zapošljavali 12,9 posto svih zaposlenih (ukupno 213.212), a samo u godinu dana broj se povećao za 10.027 obrta s tim da je povećanje zabilježeno u svih cehovima.

Stabilan rast zabilježen je i u obrazovanju za strukovna zanimanja - u posljednjih pet godina, u strukovne škole je upisano više od 21 tisuća djece. Samo prošle godine položen je 771 majstorski ispit, 770 ispita o stručnoj osposobljenosti, 34 kandidata položila su ispit za pogrebnika i dodijeljena su 24 uvjerenja za tradicijske obrte. Ipak, nedostatak radne snage je i dalje jedan od najvećih problema hrvatskih obrtnika.

image

Hrvatska obrtnička komora

Lucija Ocko/Cropix


- Obrazovni sustav posljednjih 30 godina nije pratio potrebe tržišta pa se dogodilo to da nemamo kvalitetnu radnu snagu zbog čega smo se morali odlučiti za uvoz radne snage - istaknuo je predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvilu sklopu predstavljanja stanja u obrtništvu.

image

Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore

Lucija Ocko/Cropix
image

Hrvatska obrtnička komora

Lucija Ocko/Cropix


Probleme stvaraju i nelojalna konkurencija, masovna proizvodnja, jeftini uvoz i povećanje svih ulaznih troškova. Predsjednik Komore je najavio kako će u 2024. raditi na novim pravilnicima i kurikulumima kako bi se promovirala strukovna obrazovanja, a važan novitet je osnivanje Fonda solidarnosti putem kojeg će pomagati članovima koji se suočavaju s posljedicama šteta koje su nastale uslijed štetnih događaja.

image

Đurđica Mostarčić i Stjepan Nedoklan

Lucija Ocko/Cropix


Hrvoje Margan iz Ceha ugostitelja rekao je da je u pripremi novi, modernizirani pravilnik o HASAP-u, u turizmu će se poticati zelena tranzicija, a poseban naglasak u 2024. na zadržavanju kvalitetne radne snage.

Stjepan Nedoklan iz Ceha za ribarstvo i akvakulturu posebno je naglasio važnost toga da ribari ubuduće budu uključeni u proglašenje zaštićenih područja te da se regulira sportski i rekreativni ulov, dok je Đurđica Mostarčić u ime računovođa naglasila potrebu za pojednostavljivanjem procedure kako se vrijeme ne bi trošilo na slanje istih podataka više puta. I njih muči nedostatak radne snage - u posljednjih pet godina broj računovodstvenih ureda smanjio se za 26 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
12. srpanj 2025 05:55