
Američko tržište dionica proživjelo je svoje najbolje dane, a sada slijede daljnji padovi cijena dionica, državnih obveznica i dolara, upozorava Christopher Wood, glavni strateg za dionice u Jefferies Financial Group.
Christopher Wood veteran je financijske industrije s dugogodišnjom karijerom u financijskom novinarstvu i analizi tržišta, a možda je najviše poznat po svom neovisnom razmišljanju i pronicljivim prognozama. Bio je tako među rijetkima koji su na vrijeme upozorili na pucanje američkog tržišta rizičnih stambenih kredita (tzv. subprime kredita) — lančanu reakciju koja je 2008. pokrenula najveću globalnu financijsku krizu nakon Velike depresije.
Sada Wood upozorava kako je vrijednost američkog tržišta dionica dosegla svoj vrhunac krajem prosinca. „Amerika je dosegnula svoj povijesni maksimum“, rekao je, uspoređujući to s japanskim tržištem 1989. godine. „Dolar je započeo dugoročni trend slabljenja, a to će smanjiti tržišnu kapitalizaciju američkih dionica u odnosu na ostatak svijeta.“
Prema izvještaju Bloomberga, Wood savjetuje ulagačima da diverzificiraju svoje portfelje ulaganjem u imovinu u Kini, Indiji i Europi.
Pesimističan pogled ovog iskusnog stratega na američko tržište odražava sve veći globalni skepticizam prema američkoj tržišnoj dominaciji, osobito s obzirom na kaotičnu provedbu carinskih politika pod američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Američke dionice zaostaju za globalnim konkurentima
Američke dionice čine otprilike 60 do 70 posto globalne tržišne kapitalizacije, no njihov ekonomski doprinos globalnom bogatstvu nije razmjeran toj brojci, primjećuje Wood.
„Radi se o ekstremno visokoj valuaciji u odnosu na ostala tržišta. Japanske dionice su također bile ekstremno precijenjene krajem 1989. godine.“
Američke dionice zamalo su ušle u tzv. medvjeđe tržište — fazu u kojoj cijene padaju više od 20 posto u odnosu na svoj vrhunac, što se često smatra znakom ozbiljne korekcije ili početka recesije. Iako se referentni indeks S&P 500 ovih dana djelomično oporavio od najnižih razina, od početka godine i dalje bilježi pad od 8,6 posto. Time zaostaje za burzama u Europi i Kini, koje su u istom razdoblju zabilježile bolji rast i stabilniju izvedbu.
Wood dodaje: „Ne radi se samo o tome da SAD ide prema dolje, već i o tome da Europa, Kina i Indija idu prema gore.“
Prema njegovim riječima, većina međunarodnih ulagača nije dovoljno orvorena prema Indiji. Svi koji ulažu u tržišta u nastajanju obično imaju udjele u Indiji. Ali smatram da bi i globalni fondovi trebali ulagati u Indiju.“
Komentari
0