
Bilo je pitanje dana kad će popularne jeftine kineske online trgovine Temu i Shein podići cijene zbog novih tarifa koje im je nametnula Amerika.
Temu, koji je u vlasništvu kineske tvrtke za e-trgovinu PDD Holdings, i Shein, koji je sada sa sjedištem u Singapuru, jučer su se obratili javnosti u odvojenim, ali gotovo identičnim objavama u kojima pojašnjavaju da su njihovi operativni troškovi porasli zbog nedavnih promjena u globalnim trgovinskim pravilima i tarifama.
Obje su tvrtke rekle da će napraviti "prilagodbe cijena" počevši od 25. travnja, iako nijedna ne ide u detalje o visini poskupljenja, a nije isključeno da će imati navalu kupaca u idućih tjedan dana.
Otkako su se pojavili u Sjedinjenim Državama, Shein i Temu predstavljaju veliku konkurenciju ostalim trgovcima, nudeći proizvode po iznimno niskim cijenama, zajedno sa žestokim marketingom.
Trump im poremetio planove
Kako je poznato, Shein prodaje jeftinu odjeću, kozmetiku i modne dodatke, primarno ciljajući na mlade žene, kroz promociju s utjecajnim osobama na društvenim mrežama.
Temu pak prodaje širi raspon proizvoda, uključujući predmete za kućanstvo, darove i malu elektroniku.
Prema izračunima Forbesa početkom godine, Temu i Shein svakog dana otpreme oko 9.000 tona tereta, što doslovno predstavlja teret za punih 88 teretnih zrakoplova Boeing 777, te je ekvivalent Amazonovoj floti zrakoplova Prime Air, kojih je oko 86.
PROČITAJTE VIŠE Zašto je Trump okrenuo ploču oko carina: ‘Umalo je došlo do kolapsa, onda je dobio poziv jednog čovjeka... Kina? Pogledajte tko im je pregovarač‘
To bi se uskoro moglo promijeniti. Carina od 145 posto koju je američki predsjednik Donald Trump uveo na većinu proizvoda proizvedenih u Kini, zajedno s njegovom odlukom da ukine carinsko izuzeće koje dopušta da roba vrijedna manje od 800 dolara uđe u SAD bez carine, sada im je dakako poremetila poslovne modele.
Naime, tvrtke za e-trgovinu bile su najveći korisnici popularnog izuzeća, a Trump je ovog mjeseca potpisao izvršnu naredbu o ukidanju "de minimis odredbe" za robu iz Kine i Hong Konga počevši od 2. svibnja, kada će podlijegati porezu na uvoz od 145 posto.
Pozvali na kupnju
Čak 4 milijuna paketa male vrijednosti, većina njih podrijetlom iz Kine, stiže u SAD svaki dan prema odredbi koja će uskoro biti ukinuta.
Američki političari, agencije za provođenje zakona i poslovne grupe aktivno su lobirale da se to izuzeće ukine, jer je između ostalog služilo kao portal za ulazak nedopuštenih droga i krivotvorina u zemlju.
Na kinesku konkurenciju je u studenom odgovorio američki div e-trgovine Amazon, pokrenuvši jeftini online shop s elektronikom, odjećom i drugim proizvodima čija je cijena ispod 20 dolara.
U svojim obavijestima za kupce o predstojećim poskupljenjima, tvrtke su potaknule kupce da nastave s kupnjom u danima koji dolaze.
"Opremili smo zalihe i spremni smo osigurati da vaše narudžbe stignu bez problema tijekom ovog vremena. Činili smo sve što smo mogli da održimo niske cijene i smanjimo utjecaj na vas.", stoji u Temuovoj objavi.
Komentari
0