TOP 1500 PARTNER

BAT u Hrvatskoj pokrenuo Omni™ - znanstveni temelj transformacije od cigareta prema bezdimnim proizvodima

Od preuzimanja TDR-a 2015. godine BAT je uložio više od 700 milijuna eura u Hrvatsku, čime je postao jedan od najvećih stranih privatnih investitora. U posljednje tri godine BAT je pokrenuo investicijski ciklus od 80 milijuna eura u tvornici u Kanfanaru

‘Brzina transformacije BAT-a prema bezdimnim proizvodima ovisi i o tome na koji se način oni reguliraju‘, ističe Zvonko Kolobara, generalni direktor BAT Adria

 PETAR_SANTINI/

BAT, jedan od najvećih privatnih stranih investitora u Hrvatsku i jedini domaći proizvođač i izvoznik duhanskih i nikotinskih proizvoda, postavio je Hrvatsku još dublje u središte svoje globalne transformacije službenim pokretanjem platforme Omni™ u Hrvatskoj. Hrvatska je, naime, jedna od prvih zemalja diljem svijeta u kojima je od početka godine predstavljena dinamična platforma Omni™ koja sadrži znanstveno utemeljene dokaze na kojima počiva globalna transformacija BAT-a od cigareta prema bezdimnim proizvodima.

Investiraju milijarde eura u R&D

Omni™ predstavlja čvrst znanstveni temelj transformacije BAT-a, a sadrži znanstvena istraživanja, ne samo BAT-ova nego i neovisna, recenzirana diljem svijeta, koja pokazuju da su BAT-ovi bezdimni proizvodi manje štetni* od cigareta. U BAT-u vjeruju da će upravo ova platforma predstavljati kvalitetan temelj daljnje suradnje i dijaloga s regulatorima, zdravstvenim institucijama i širom javnošću o potencijalu bezdimnih proizvoda u smanjenju pušenja klasičnih cigareta. BAT je prilikom predstavljanja platforme Omni naglasio svoju globalnu viziju stvaranja boljeg sutra ("Bolje sutra" [A Better Tomorrow™]) izgradnjom bezdimnog svijeta u kojem odrasli pušači migriraju s cigareta na manje štetne* alternative, a koju BAT kao kompanija ne može postići sam. Bezdimni svijet kojem kompanija teži postići će se samo prihvaćanjem javnozdravstvenog koncepta smanjenja štete od pušenja, što znači poticanjem pušača koji bi inače nastavili pušiti da potpuno prijeđu na bezdimne alternative s nižim profilom rizika*. Za to je, uz napore kompanije koja investira milijarde eura u istraživanja i razvoj bezdimnih proizvoda, ključna suradnja sa svim ključnim donositeljima odluka, pa tako i dionicima iz javnog zdravstva i regulatorima.

A direktna posljedica globalne transformacije BAT-a je pokretanje velikog investicijskog ciklusa kompanije u Hrvatsku. Od preuzimanja TDR-a 2015. godine BAT je uložio više od 700 milijuna eura u Hrvatsku, čime je postao jedan od najvećih stranih privatnih investitora. U posljednje tri godine BAT je pokrenuo investicijski ciklus od 80 milijuna eura u tvornici u Kanfanaru, kojim je ona dobila nove linije za proizvodnju bezdimnih proizvoda, konkretno grijanih duhanskih proizvoda i grijanih bezduhanskih proizvoda.

image

BAT tvornica

Slijediti uspješne primjere drugih

Zbog tako širokog proizvodnog asortimana tvornica u Kanfanaru je jedinstvena te jedna od tehnološki najmodernijih i proizvodno disperziranih tvornica u BAT-u globalno. Transformacija proizvodnje u tvornici u Kanfanaru omogućila je rast proizvodnog volumena u odnosu na 2021. godinu od čak 40 posto i broja zaposlenih od čak 30 posto, na njih više od 520. Danas se više od 40 posto proizvodnje kanfanarske tvornice odnosi na bezdimne proizvode za kojima raste potražnja na globalnom tržištu, a trenutno se izvoze na više od 30 tržišta. Uz investicije u proizvodnju, BAT je u Hrvatskoj investirao i 10 milijuna eura u logistički hub u Rijeci za distribuciju uređaja za bezdimne proizvode. Iz riječkog huba prošle se godine distribuiralo više od 60 milijuna uređaja na 41 tržište, a zahvaljujući samo toj njegovoj aktivnosti, državni je proračun u posljednje dvije godine prikupio 16 milijuna eura. Dodatno, Hrvatska je u BAT grupi jedno od malobrojnih multicategory tržišta, što znači da su na tržištu prisutne sve kategorije bezdimnih proizvoda - e-cigarete, grijani duhanski proizvodi i nikotinske vrećice.

"BAT u Hrvatskoj ima jedinstven lanac vrijednosti, a investicije u bezdimne proizvode koji predstavljaju budućnost industrije omogućavaju održivu transformaciju cijelog našeg lancavrijednosti. Ponosni smo što je Hrvatska u samom središtu transformacije BAT-a, a to je u velikoj mjeri i rezultat kvalitetnog poslovnog okruženja i podrške Vlade RH. No, brzina transformacije BAT-a prema bezdimnim proizvodima ne ovisi samo o našim ulaganjima u inovacije i proizvode. Ovisi o tome na koji se način reguliraju bezdimni proizvodi. Prepoznaju li institucije da su to drugačiji proizvodi od cigareta, prepoznaju li njihov javnozdravstveni potencijal, slijede li regulacijom uspješne primjere zemalja koje su iskoristile te proizvode kako bi smanjile pušenje? Kao veliki investitor, proizvođač i izvoznik bezdimnih proizvoda predlažemo da u idućem razdoblju i u Hrvatskoj kvalitetno reguliramo sve bezdimne proizvode. Smatramo razumnim da se odraslim pušačima omogući pravo na kvalitetno i znanstveno utemeljeno informiranje o tim proizvodima, ali i da se kvalitetnije zaštite maloljetnici od svih nikotinskih proizvoda jer oni nisu za njih i tu imamo nultu toleranciju", izjavio je Zvonko Kolobara, generalni direktor BAT-a Adria.

BAT uveo tehnologiju za sprečavanje prodaje duhanskih i drugih nikotinskih proizvoda maloljetnicima

BAT je nedavno uveo jedinstvenu tehnologiju utvrđivanja punoljetnosti kupaca u čitavu mrežu nacionalnog lanca kioska iNovine koji su dio BAT grupe kako bi dodatno ojačao preventivne napore u sprečavanju nezakonite prodaje duhanskih i drugih nikotinskih proizvoda maloljetnicima.

Navedena tehnologija temelji se na jednostavnom i brzom skeniranju lica kamerom pametnog telefona ili posebnog uređaja postavljenog na kioscima iNovina, pri čemu aplikacija koja skenira lice ne pohranjuje fotografije niti na bilo koji način prepoznaje ili identificira osobe, nego primjenom inovativnih i provjerenih algoritama, a na temelju određenih parametara lica, utvrđuje punoljetnost ili maloljetnost osobe. U testnoj fazi na kioscima iNovina tehnologija je pokazala visoku preciznost, veću od 99 posto.

Kompanija time prodavačima želi osigurati dodatni alat i pomoći im u tome da, uz postojeće provjere koje provode u skladu sa zakonskim odredbama, duhanske i druge nikotinske proizvode prodaju isključivo punoljetnim osobama.

* Tvrdnja o smanjenoj štetnost proizvoda nove kategorije temelji se na težini znanstvenih dokaza i pretpostavci potpunog prestanka pušenja cigareta. Ovi proizvodi nisu bez rizika i izazivaju ovisnost.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s BAT-om

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. lipanj 2025 15:55