Politika sankcija

Ukrajina i SAD pokušavaju zaustaviti projekt Sjeverni tok 2: 'Igra još nije gotova'

Projekt Sjeverni tok 2 uključuje polaganje dvaju cijevi od ruske obale preko Baltičkog mora do Njemačke
Gradnja plinovoda Sjeverni tok
 Profimedia, Alamy

Predsjednik uprave ukrajinskog Naftogaza Andrij Koboljev izjavio je u srijedu da Ukrajina pregovara s SAD-om i drugim partnerima o tome kako definitivno zaustaviti projekt plinovoda Sjeverni tok 2, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform.

Koboljev je to rekao u Washingtonu tijekom govora na Atlantskom vijeću, javlja Ukrinform.

"Igra još nije gotova. Rusi pokušavaju izgraditi vlastite tehničke mogućnosti kako bi završili polaganje cijevi", napomenuo je Koboljev.

Dodao je da je američka politika sankcija u odnosu na Sjeverni tok 2 postala jednim od najvažnijih koraka potpore energetskoj sigurnosti Ukrajine. Izrazio je nadu da će SAD nastaviti provoditi tu politiku.

"Raspravljamo o tome kako biti siguran da je ovaj projekt konačno pokopan", naglasio je Koboljev.

Napomenuo je da, iako Rusi "nisu najbolji u izgradnji učinkovitih i modernih brodova", postoje tehničke mogućnosti za polaganje cijevi.

U tom kontekstu ruski mediji spominju brod Akademik Čerskij koji je opremljen za polaganje plinovodnih cijevi morskim dnom. Prema ruskim medijima, taj brod putuje iz Šri Lanke prema Suezu, a odredište mu je Baltik, čijim dnom se polažu cijevi Sjevernog toka 2.

Prethodno je cijevi polagao brod čiji je vlasnik švicarska kompanija Allseas, ali je prekinuo posao zbog američkih sankcija usmjerenih na kompanije koje sudjeluju u projektu Sjeverni tok 2.

Naime, u prosincu prošle godine američki predsjednik Donald Trump proglasio je obrambeni proračun za 2020. godinu i u njegovu okviru sankcije protiv ruskog plinovoda Sjeverni tok 2 i Turskog toka, objašnjavajući ih doprinosom energetskoj sigurnosti Europe.

Projekt Sjeverni tok 2 uključuje polaganje dvaju cijevi ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubičnih metara plina godišnje, od ruske obale preko Baltičkog mora do Njemačke.

Posao vodi tvrtka Nord Stream 2 s jednim dioničarom, ruskim Gazpromom. Partneri iz europskih zemalja, britansko-nizozemski Royal Dutch Shell, austrijski OMV, francuski Engie i njemački Uniper i Wintershall - zajedno financiraju projekt s 50 posto, odnosno do 950 milijuna eura svaka tvrtka.

Drugu polovinu sredstava tj. 4,75 milijardi eura osigurava Gazprom.

Sjedinjene Američke Države, Ukrajina i nekoliko europskih zemalja protiv su Sjevernog toka 2, tvrdeći da on povećava europsku ovisnost o ruskom plinu.

Neki pak tvrde da je zapravo riječ o ukrajinskom strahu od gubitka prihoda od tranzita ruskog plina namijenjenog Europi ukrajinskom rutom, dok SAD želi u Europu plasirati svoje viškove ukapljenog prirodnog plina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 05:08