Loši uvjeti poslovanja

Najveći pad aktivnosti u industriji eurozone u zadnjih sedam godina, evo gdje je najgore

U Francuskoj su aktivnosti gotovo stagnirale, dok su u Španjolskoj i Italiji smanjene
Ilustracija, radnik u tvornici Mercedes Benz-a
 Ralph Orlowski / REUTERS

Aktivnosti u industriji eurozone zabilježile su u rujnu najveći pad u gotovo sedam godina, prateći u stopu tempo slabljenja potražnje, a najsnažnije su pogoršani uvjeti poslovanja u Njemačkoj, pokazalo je u utorak mjesečno istraživanje tvrtke Markit.

Indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone pao je u rujnu za 1,3 boda u odnosu na prethodni mjesec, spustivši se na 45,7 bodova, najnižu razinu od listopada 2012. godine.

Vrijednosti niže od 50 bodova signaliziraju pad aktivnosti, a prema najnovijem Markitovom izvješću on je u rujnu nastavljen osmi mjesec zaredom.

"Rujanski PMI signalizira pad industrijske proizvodnje na tromjesečnoj razini za više od jedan posto, što bi predstavljalo ozbiljan uteg za BDP u trećem tromjesečju", konstatira glavni ekonomist londonske tvrtke.

Pad aktivnosti odražava slabljenje potražnje, inozemne i domaće, tumače u Markitu, ukazujući na podatak prema kojem su ukupne nove narudžbe u prošlom mjesecu zabilježile najveći pad od listopada 2012. godine.

Među vodećim gospodarstvima eurozone najviše su prema istraživanju pogoršani uvjeti poslovanja u njemačkoj industriji, čiji je PMI u rujnu potonuo na najnižu razinu od lipnja 2009. godine.

U Francuskoj su aktivnosti gotovo stagnirale, dok su u Španjolskoj i Italiji smanjene, bilježe u Markitu.

"Najgore nas vjerojatno tek čeka, s obzirom na dodatno pogoršanje pokazatelja za predstojeće razdoblje (poput udjela narudžbi u zalihama)", upozorava Williamson.

Poslovni čelnici i dalje se pribojavaju Brexita i negativnog utjecaja američko-kineskog trgovinskog rata, što se očitovalo u podatku da su se njihova očekivanja u rujnu zadržala na najnižoj razini od studenog 2012. godine.

"Kompanije su i dalje pesimistične u pogledu predstojeće godine - očekivanja su na najnižoj razini u nekih sedam godina zbog bojazni povezanih s trgovinskim ratom, naznaka posustajanja svjetskog gospodarskog rasta i geopolitičkih rizika, uključujući pojačanu tjeskobu zbog kaotičnog Brexita", tumači Williamson.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. travanj 2024 20:02