Mjere

EIB ubrzano mobilizira 40 milijardi eura za suzbijanje utjecaja epidemije koronavirusa

Predsjednik EIB-a Werner Hoyer ističe da pandemija koronavirusa ima poražavajući ekonomski utjecaj, koji se već pokazuje
Werner Hoyer, predsjednik Uprave EIB-a
 Yves Herman / REUTERS

Europska investicijska banka (EIB) ubrzano mobilizira 40 milijardi eura za borbu protiv krize uzrokovane koronavirusom te poziva EU članice na formiranje dodatnih garancija za mala i srednja te srednje kapitalizirana poduzeća za financijsku podršku od EIB Grupe i nacionalnih razvojnih banaka.

Ubrzano širenje virusa pritišće javno zdravstvo i ekonomiju, pa je EIB Grupa predložila mjere koje bi trebale biti poduzete u suradnji s Europskom komisijom i nacionalnim partnerima kao podrška europskim kompanijama, zdravstvenom sektoru za podizanje izvanredne infrastrukture i razvoj cjepiva i lijekova, te općenito za pomoć gospodarstvu, stoji u priopćenju EIB-a, kreditne institucije EU-a u izravnom vlasništvu država članica.

Predsjednik EIB-a Werner Hoyer ističe da pandemija koronavirusa ima poražavajući ekonomski utjecaj, koji se već pokazuje. "Treba nam snažan europski odgovor i to odmah", poručuje Hoyer, ističući da će EIB pomoći u ovoj krizi kao i u svim tegobnim trenucima u kojima se Europa dosad našla.

"Odmah ćemo se usredotočiti na pomoć malim, srednjim i srednje kapitaliziranim poduzećima. Oni posebice trebaju pomoć i to brzo. U partnerstvu s državama članicama, Europskom komisijom i drugim financijskim partnerima, uključujući većinu nacionalnih razvojnih banaka, želimo razviti značajan financijski paket koji odmah može zaživjeti, bez pribjegavanja novom zakonodavstvu"; kaže Hoyer.

EIB Grupa je tako predložila plan za mobilizaciju do 40 milijardi eura, za mostne kredite i ostale mjere za ublažavanje nelikvidnosti i nedostatka obrtnog kapitala za mala i srednja poduzeća.

Predloženi financijski paket se tako temelji na namjenskim jamstvenim programima bankama temeljem postojećih programa s brzom primjenom uz mobilizaciju do 20 milijardi eura, zatim na linijama za poticanje likvidnosti banaka kako bi se osigurala dodatna potpora za obrtna sredstva za mala i srednje kapitalizirana poduzeća u iznosu od 10 milijardi eura, te namjenskim programima kupnje vrijednosnih papira osiguranih imovinom kako bi se bankama omogućio prijenos rizika na portfelj kredita za mala i srednja poduzeća, čime bi se mobiliziralo dodatnih 10 milijardi eura potpore.

Sve ove mjere mogu biti brzo implementirane da bi se ublažio manjak likvidnosti, a bit će provedene u partnerstvu s nacionalnim razvojnim bankama gdje god je to moguće, kažu iz EIB Grupe, koja uključuje i Europski investicijski fond (EIF) specijaliziran za podršku malim i srednjim poduzećima.

Dodatno, Hoyer je pozvao države članice da uspostave značajni dodatni jamstveni program za EIB i nacionalne razvojne banke kako bi osigurale da ostane otvoren pristup financijama za mala i srednje kapitalizirana poduzeća. To jamstvo trebalo bi biti paneuropsko. "To bi pridonijelo povjerenju tržišta i građana u ovo vrijeme neviđene nesigurnosti", kaže Hoyer.

Iako članice same moraju pribaviti jamstvena sredstva, Hoyer predlaže povlačenje novca za tu svrhu iz Europskog mehanizma za financijsku stabilnost (EFSM) ili da članice zajednički formiraju privremeni novi fond.

EIB Grupa ističe i da će koristiti postojeće financijske instrumente koje dijeli s Europskom komisijom, prvenstveno InnovFin, fond za financiranje zaraznih bolesti (IDFF), kako bi financirala projekte koji djeluju na zaustavljanju širenja, pronalasku lijeka i razvoju cjepiva protiv koronavirusa.

Hoyer ističe da su već u kontaktu s tvrtkama i organizacijama koje traže novac za istraživanje razvoja cjepiva i lijekova za virus Covid-19.

Inače, EIB je putem IDFF-a dosad podržao 12 tvrtki, uz ukupnu vrijednost zajmova od 241 milijun eura, za razvoj lijekova i cjepiva protiv raznih zaraznih bolesti. U skladu s Planom ulaganja za Europu, Banka je dodatno podržala 36 visoko inovativnih biotehnoloških i medicinsko-tehnoloških tvrtki, stavljajući im na raspolaganje ukupno oko milijardu eura, stoji u objavi EIB-a.

Francuska stavila na raspolaganje 45 milijardi eura tvrtkama i radnicima

Francuska je tvrtkama i radnicima na koje je utjecala epidemija koronavirusa stavila na raspolaganje 45 milijardi eura trenutne pomoći, izjavio je u utorak ministar gospodarstva Bruno Le Maire.

„Ovo je prvi, trenutni paket pomoći za gospodarstvo", naglasio je ministar u razgovoru za RTL Radio.

"Svi ujedno moraju biti svjesni da se borimo protiv virusa ali i za gospodarstvo i financije“, rekao je Le Maire.

„Čeka nas siloviti šok. No, imamo sve što je potrebno... da se oporavimo ako sada donesemo ispravne odluke“, dodao je.

Dodao je i da je za potrebe mini-proračuna koji će biti predložen tijekom dana usvojio privremenu procjenu prema kojoj će se francusko gospodarstvo ove godine smanjiti jedan posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. travanj 2024 18:27