NE PROVODI SE ZAKON

Vlada ukinula pomoćnike kako bi se uštedjelo, a Malenica i još četvero ministara su ih ostavili

Vlada ni nakon više od dvije godine nije uspjela provesti izmjene Zakona kojima su najavljivali manju, jeftiniju i učinkovitiju Vladu

Ivan Malenica

 Željko Puhovski/Cropix

U srpnju 2019. godine Vlada je izmijenila Zakon o sustavu državne uprave i najavila velike uštede time što je ukinula mjesto pomoćnika ministra, a na čelo uprava u ministarstvima imenovala ravnatelje koji imaju status državnih službenika i namještenika. Uz to, potez je trebao profesionalizirati ministarstva jer bi, umjesto političara, uprave vodili stručnjaci izabrani na javnom natječaju.

Natječaji

Već su prvi rezultati pokazali da uštede nema jer se umjesto 88 pomoćnika ministara tražilo čak 97 ravnatelja. Osim toga, zbog povećanja koeficijenta državnim službenicima i namještenicima ravnatelji su u startu imali 600 kuna bruto veću plaću nego pomoćnici ministara, što je na godišnjoj razini oko 700.000 kuna više za njihove plaće.

Uz sve to, Vlada Andreja Plenkovića ni nakon više od dvije godine nije uspjela provesti Zakon koji je najavljivao manju, jeftiniju i učinkovitiju Vladu. U Ministarstvu pravosuđa i uprave, koje je pripremilo novi zakon, još radi pomoćnica ministra, i to na čelu Uprave za kazneno pravo, ali to nije jedini slučaj.

- Prema informacijama Ministarstva pravosuđa i uprave, u pet ministarstava dužnost obavlja sedam pomoćnika ministra. U Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike dužnost obavlja jedan pomoćnik, kao i u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture te u Ministarstvu pravosuđa i uprave.

Dva pomoćnika su na dužnosti u Ministarstvu unutarnjih poslova te Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije - odgovorili su u Ministarstvu pravosuđa i uprave na naš upit koliko je još ministara svoje prve suradnike ostavilo u statusu pomoćnika ministara.

Koalicijski partneri

U Ministarstvu rada u listopadu 2020. bio je raspisan natječaj za sve ravnatelje uprava. Nakon procedure imenovani su ravnatelji, ali je dio natječaja, i to za ravnatelja Uprave za rad i zaštitu na radu, bio obustavljen uz obrazloženje "da je od prijave odustao jedini kandidat koji se prijavio na natječaj".

Nakon toga više nije bio raspisan novi natječaj, a nije postavljen vršitelj dužnosti ravnatelja te uprave, nego joj je na čelu ostao pomoćnik ministra Dražen Opalić. U Ministarstvu koje vodi Josip Aladrović kažu da se Opalić nije javio na taj natječaj te da će se ponoviti natječaj za ravnatelja u dogledno vrijeme.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković na čelu Uprave za cestovni promet, infrastrukturu i inspekciju ima pomoćnika ministra Marija Madunića. On je na toj dužnosti od 2016. godine kada je Plenković sastavio Vladu s bitno širim krugom koalicijskih partnera u odnosu na današnji, a njegov se ulazak u Vladu smatrao povijesnim. Tada je imao 34 godine i bio je član Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčević.

- Prvi je pravaš u 165 godina pravaštva koji sudjeluje u izvršnoj vlasti - pohvalili su se pravaši na svojoj web-stranici. U međuvremenu je Madunić postao HDZ-ovac, a po Ministarstvu se priča da je u statusu pomoćnika jer ne bi prošao na natječaju za ravnatelja.

Ministar Božinović u MUP-u ima dva pomoćnika

Jedan od dvojice pomoćnika ministra MUP-a je Ante Delipetar. Samo nekoliko mjeseci nakon što je imenovan pomoćnikom, u MUP-u je nanizao zapošljavanja vezana za vlastitu djecu. U prosincu 2017. supruga njegova sina zaposlena je u agenciji AKD, a dva tjedna kasnije u MUP-u je zaposlena i snahina sestra, dok su partneri dviju Delipetrovih kćeri zaposleni u MUP-u po rješenju koje je ministar Davor Božinović potpisao istoga datuma, 18. prosinca 2017. godine. Troje od njih četvero do tada nije imalo ni dana radnog staža.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 17:21