EKOLOŠKA AKCIJA

Akciji se odazvalo 8 ronilačkih klubova iz Hrvatske te jedan iz BiH, a sudjelovalo je oko 60 ronioca

Ronilačko - ekološka akcija

 Grad Trogir

Povodom Dana planeta Zemlje, Turistička zajednica grada Trogira i Grad Trogir, organizirali su ronilačko - ekološku akciju čišćenja podmorja na plaži Brigi i na plaži u Mastrinci na Čiovu.

Kako su izvijestili iz Grada Trogira, akciji se odazvalo 8 ronilačkih klubova iz Hrvatske te jedan iz Bosne i Hercegovine, a sudjelovalo je oko 60 ronioca. Klubovi koji su se odazvali akciji su: KPA Drava (Varaždin), KPA Iglun (Jesenice), REK Podstrana, RK Giričić (Kaštela); KPA Delfin (Split), RK Mostar, UPA Rostrum (Split), KPA Požega i RK Zenta (Split). Sudjelovali su i članovi ekološke sekcije Pomorske škole u Splitu, uz potporu više udruga i ostalih volontera. Grad Trogir, TZ Trogir i Trogir Holding brinuli su za logistički dio akcije.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

U nešto više od dva sata ronjenja, na području oko gradske plaže Brigi ronioci su pronašli jako malo otpada odbačenog u more. Uglavnom se radi o ribarskom materijalu i malim količinama plastike i stakla kojima se napunilo tek 10-ak vreća smeća.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

- Znajući da podmorje na ovom dijelu nije dugo, ako je ikad prije bilo čišćeno, ostali smo ugodno iznenađeni rezultatima akcije s obzirom na to da je ovo najveća gradska plaža, da je u neposrednoj blizini lučica, brojna gradilišta su bila tu do nedavno, općenito je to jedna jako frekventna lokacija. Čestitke svim sugrađanima što brinu o našem moru i hvala roniocima što su se odazvali na akciju – istaknuo zamjenik gradonačelnika Viktor Novak.

Kako nadalje javljaju iz Grada Trogira, na plaži u Mastrinci također nije bilo puno smeća. "Napunila se jedna „baja“ i to uglavnom automobilskim gumama, uz nešto sitnog otpada", navode.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

- Hvala roniocima na inicijativi i vremenu koje su odvojili da očiste more ispred dvije jako posjećene plaže, drage i domaćima i turistima. Srećom, nisu imali puno posla, a to je također važna poruka za sve one kojima je Trogir destinacija za odmor i kupanje. Ponosni smo što se ispostavilo da naše podmorje čisto i što nije bilo scena ogromnih hrpa smeća kako zna biti drugdje. U budućnosti ćemo planirati ovakve akcije i na drugim trogirskim plažama – izjavio je Marin Piveta, direktor TZ Trogir.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

I roniocima je, istaknuto je, čistoća mora bilo nesvakidašnje iznenađenje.

- Mi ronioci kažemo da je najbolja akcija kada se ne nađe ništa, a ovdje je skoro tako i ispalo. More je ovdje super čisto i bilo je to iznenađenje za nas. Predložili smo domaćinima da se na ove plaže stavi plava zastava kao znak čistoće mora. Posebna zahvala ide roniocima iz Mostara koji su unatoč potresu koji ih je zadesio došli jer im je bilo jako stalo da budu tu, samo nisu ostali prespavati zbog te situacije. Nadam se da ćemo uskoro u još većem broju sudjelovati u novoj akciji - kazao je Teo Baučić iz KPA Iglun.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

Podsjetimo, Grad Trogir se, uz Dubrovnik, kao drugi grad u Hrvatskoj uključio u projekt Plastic Smart Cities, koji podržava gradove i naselja na obali u poduzimanju konkretnih mjera za zaustavljanje onečišćenja plastikom. Riječ je o projektu koji je protekle dvije godine provodila Udruga Sunce, u suradnji s organizacijom WWF Mediterranean, a gradovi Dubrovnik i Trogir su bili partneri na projektu.

image

Ronilačko - ekološka akcija

Grad Trogir

Akcijskim planom do 2026. godine raspisane su mjere kojima Trogir sprječava dotok plastike u prirodu kroz sljedeće četiri godine. Neki od osnovnih ciljeva, kako su nam ranije kazali u gradskoj upravi, su do 2025. smanjiti udio plastike u miješanom komunalnom otpadu za 55 posto na razini Grada, odnosno 30 posto na razini pilot projekta u jednom gradskom mjesnom odboru prikupljanjem plastike „od vrata do vrata“ od samih korisnika. Uz zabrane korištenja jednokratne plastike u Gradu Trogiru i gradskim ustanovama, predviđa se i zabrana korištenja jednokratne plastike na javnim događanjima.

Spomenimo i kako su Europski parlament i Vijeće donijeli Direktivu (EU) 2019/904 od 5. lipnja 2019. o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš. Njome se želi zašititi okoliš i zdravlje ljudi te promicati prelazak na kružno gospodarstvo s inovativnim i održivim poslovnim modelima, proizvodima i materijalima te time ujedno doprinijeti učinkovitom funkcioniranju unutarnjeg tržišta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 16:40