Promjena politike

Kina prestaje uvoziti plastični otpad, svijet ne zna što će s milijunima tona smeća

Naime, od 1992. godine Kina je uvozila oko 45 posto globalnog plastičnog smeća
Ilustracija, teretni brod i plastični otpad
 Profimedia, SciencePhoto, Alamay, Image Broker

Gotovo dva i pol desetljeća Kina je kupovala enormne količine otpada iz cijelog svijeta koji je potom reciklirala u svojim postrojenjima. No, uskladu s novom politikom države, određene vrste plastičnog otpada više se ne smiju uvoziti u državu, što otvara pitanje gdje će to smeće završiti.

Da je u pitanju ozbiljan problem na globalnoj razini, pokazuje novo istraživanje objavljeno u magazinu Science prema kojem će nova kineska politika rezultirati s time da druge države moraju reciklirati dodatnih 122 milijuna tona smeća do 2030. godine. Smeća, koje bi prije završilo u Kini.

Naime, od 1992. godine Kina je uvozila oko 45 posto globalnog plastičnog smeća - kako piše USA Today, samo SAD je svaki dan slao gotovo 4000 kontejnera natovarenih smećem u Kinu. Očito, to sada više neće biti moguće.

Gdje će sva ta plastika završiti? Najgora opcija bila bi divlja odlagališta ili razni odvodi, kanali i rijeke, što se već događa u nekim državama. U idealnoj situaciji, ostatak svijeta bi iskoristio priliku i počeo graditi vlastita postrojenja za recikliranje plastičnog otpada. No, pitanje je kada će se ta postrojenja proraditi i u kojem obujmu.

Ono što mora alarmirati cijeli svijet je opcija u kojoj nitko neće poduzeti ništa i u kojoj bi milijuni tona plastike u konačnici završili u ionako previše zagađenim svjetskim oceanima.

- Teško je predvidjeti što će se dogoditi s plastičnim otpadom koji je nekada išao za Kinu. Jedan dio mogao bi biti preusmjeren prema drugim državama, ali većina njih nema potrebnu infrastrukturu da procesuira i vlastiti otpad, a kamoli onaj uvezen iz drugih zemalja - rekla je za USA Today profesorica Jenna Jambeck, koja je radila na spomenutom istraživanju.

George Leonard, glavni znanstvenik organizacije Ocean Conservancy, sugerira da otpad može završiti samo na tri mjesta - u skladištima zajedno s hrpom drugog materijala spremnog za recikliranje, zakopan u rupama u zemlji ili u oceanima.

- Naš plastični otpad došao nam je do grla i taj problem moramo riješiti čim prije - smatra Leonard.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
10. svibanj 2025 19:22