Svjetska tržišta

Azijske burze porasle, dolar ojačao, pregovori SAD-a i Kine napreduju

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je oko 7,00 sati u plusu 0,55 posto
Hong Kong noću
 Profimedia, Panthermedia

Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, dok je dolar ojačao, nakon što su Washington i Peking poručili da trgovinski pregovori napreduju, što je ohrabrilo ulagače koji su se plašili trgovinskog rata.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,55 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Singapuru, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1,2 posto. U Australiji su, međutim, blago pale.

Azijske ulagače potaknule su poruke iz Washingtona i Pekinga da su trgovinski pregovori tijekom vikenda napredovali i da je dogovoreno da se prestane prijetiti uvođenjem carina.

Ministar financija SAD-a Steven Mnuchin poručio je da je trgovinski rat između SAD- i Kine 'na čekanju', nakon što je postignut dogovor o okviru daljnjih pregovora o trgovinskim neravnotežama između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.

Kineski državni mediji objavili su, pak, da su trgovinske napetosti znatno ublažene i da su postavljeni temelji za 'win-win' poslovnu kooperaciju.

„Čini se da je u pregovorima tijekom vikenda postignut napredak. I dalje će se raditi na detaljima šireg trgovinskog sporazuma, no pozitivno je za tržišta što je postignuto primirje”, kaže Hirokazu Kabeya, strateg u tvrtki Daiwa Securities.

Smanjivanje napetosti u odnosima između Kine i SAD-a pozitivno je utjecalo i na cijene nafte. Na američkom je tržištu cijena barela porasla 0,8 posto, na 71,85 dolara, a za toliko je poskupio i barel na londonskom tržištu, pa mu je cijena dosegnula 79,10 dolara.

No, rast cijena nafte izaziva bojazan od jačanja inflacije i ubrzanja tempa povećanja kamatnih stopa američke središnje banke.

Zbog toga se prinosi na referentne 10-godišnje obveznice kreću oko najviših razina u sedam godina. Prošloga su tjedna dosegnuli 3,12 posto, dok se jutros kreću oko 3,06 posto.

Rast prinosa loše utječe na tržišta dionica jer povećava troškove zaduživanja kompanija i jer bi dio ulagača mogao preusmjeriti svoja sredstva iz dionica u obveznice.

„Posljednji podaci pokazuju da je američko gospodarstvo vrlo snažno, premda je blago usporen rast u prvom tromjesečju. Čini se da se nastavlja i snažan rast globalnog gospodarstva, a rast cijena nafte vjerojatno će dodatno potaknuti očekivanja u vezi inflacije”, kaže Tomoaki Shishido, analitičar u tvrtki Nomura Securities.

Zbog toga na valutnim tržištima dolar jača, pa je jutros njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dosegnuo 93,86 bodova, novu najvišu razinu u pet mjeseci, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 93,83 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao 0,2 posto, na 110,95 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura jutros skliznula 0,1 posto, na 1,1756 dolara, nedaleko najniže razine u pet mjeseci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 14:36