JOHN TERNUS

Tko je čovjek koji bi mogao preuzeti Apple? Blag je, tih, i manijakalni perfekcionist. A ima i osobinu koja je prava rijetkost

John Ternus izrastao je iz inženjera na terenu u ključnog kandidata za kormilo jednog od najvrjednijih tehnoloških divova

U nastavku donosimo:

  • portret inženjera Johna Ternusa – od anonimnog perfekcionista do ključne figure unutar Applea
  • što njegovi potezi u hardveru znače za iPhone, iPad, Mac i AirPods
  • iza kulisa tranzicije na Appleov vlastiti silicij i ulogu koju mu pripisuju kolege
  • kako ga vide izvori iz Bloomberga i The New York Timesa u kontekstu budućeg vodstva
  • argumente pristaša i kritičara o njegovoj spremnosti za eru softvera i umjetne inteligencije
  • usporedbe s Timom Cookom, Steveom Jobsom te alternativnim kandidatima iz uprave
  • izazove političke i poslovne diplomacije koji čekaju sljedećeg čelnika Applea, uz iskustva i stavove ljudi koji su radili s njim


Legenda o čovjeku po imenu John Ternus počela je prije dva i pol desetljeća, usred noći, u jednoj od tisuća tehnoloških tvornica u nekoj od stotina industrijskih zona u Kini.

Tada tek mladi i ambiciozni inženjer, s povećalom u ruci, hodao je među stolovima na kojima su bili izloženi šarafi. Brojao je minijaturne utore na glavama vijaka namijenjenih za novi Appleov monitor.

Specifikacija je bila jasna: 25 utora, ni manje ni više. Dobavljač je, međutim, isporučio vijke s 35. Za prosječnog čovjeka, pa i za prosječnog inženjera, razlika je bila nevidljiva golim okom i zapravo sasvim nebitna za rad uređaja – monitor bi stajao jednako čvrsto.

Platili 4,3 milijarde dolara kazne zbog pranja novca i obećali da neće više. A onda je došao Trump

Ali Ternus nije prosječan inž...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. siječanj 2026 15:04