Sve banke će ove godine morati osigurati "SEPA instant kreditnih transfera", plaćanja koja omogućuju prijenos sredstava u roku od nekoliko sekundi, i to 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu i 365 dana u godini. Naknade za tu uslugu bit će iste kao i u slučaju standardnih plaćanja. Hrvatska udruga banaka je izvijestila o tim "značajnim promjenama u platnom sustavu" koje stupaju na snagu tijekom ove godine, u skladu s promjenama Zakona o platnom prometu i novom Uredbom EU o instant kreditnim transferima u eurima.
Iako je veliki broj banaka u Hrvatskoj i do sada nudio uslugu primanja i slanja nacionalnih i prekograničnih SEPA instant plaćanja, prema najnovijim regulatornim zahtjevima to postaje obveza. Predviđene su dvije faze, tako da već od 9. siječnja banke moraju omogućiti primanje nacionalnih i prekograničnih SEPA instant plaćanja, a od 9. listopada i njihovo slanje.
Što znači da će naknade za SEPA instant plaćanja biti jednake onima za standardna plaćanja u HUB-u, nisu mogli precizirati, "s obzirom na to da postoje razlike od banke do banke, a i velik dio klijenata koriste pakete usluga u kojima imaju uključena besplatna plaćanja pa će im to tako i ostati u budućnosti".
Ipak, čini se da će to biti jedna od rijetkih naknada koje će biti jeftinije nego dosad. Iz Odluke o tarifi naknada Zagrebačke banke koja je u primjeni od 8. siječnja stoji da izvršenje SEPA izravnog terećenja u sva tri slučaja - u korist izvršitelja u banci, u drugoj banci, te u drugoj članici EU i EEA - stoji 0,50 eura, dok je do 7. siječnja naknada iznosila jedan posto iznosa transakcije, odnosno minimalno 0,27 centa, a maksimalno 2,65 eura.
HUB podsjeća da se standardni SEPA kreditni transferi u Hrvatskoj trenutačno izvršavaju prema terminskom planu platnog sustava Fine (EuroNKS), dok se nalozi inicirani izvan radnog vremena, tijekom vikenda ili praznika, izvršavaju sljedeći radni dan. "S uvođenjem SEPA instant plaćanja, značajan naglasak je stavljen i na sigurnost sustava. Uredba uvodi bankama koje nude takvu uslugu obvezu intenzivnije provjere baze klijenata u odnosu na sankcijske liste minimalno jednom dnevno i to svaki dan u godini, u skladu s obvezama koje proizlaze iz Zakona o mjerama ograničavanja", navode.
Stoga upozoravaju da postoji mogućnost i privremenog uskraćivanja usluga zadavanja/primanja instant platnih naloga klijentima koji će koristiti ovu uslugu. S obzirom na to da se radi o regulativi EU, provjere koje će banke provoditi u Hrvatskoj istovjetne su onima koje će provoditi i ostale banke u državama članicama EU.
"Uvođenje SEPA instant plaćanja predstavlja važan korak u modernizaciji i digitalizaciji financijskog sustava Hrvatske", kažu u HUB-u. Ova platna usluga, dodaju, korisnicima omogućuje "brže, sigurnije i praktičnije izvršavanje platnih transakcija".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....