Ratovi traju, a streljiva je sve manje. U slučaju vojne prijetnje, Njemačka ga ima dovoljno za samo dva dana. Američke zalihe se zbog rata u Ukrajini troše nezaustavljivom brzinom pa je vojska uložila veliki napor za povećanje proizvodnje i otvaranje novog proizvodnog pogona u Mesquiteu, Texas. Nadaju se da će proizvodnju povećati s 40 tisuća na 100 tisuća granata mjesečno.
Europska unija je u ožujku dodijelila 500 milijuna eura kako bi povećala proizvodni kapacitet na 2 milijuna granata godišnje do kraja 2025. No situacija se u međuvremenu zakomplicirala jer nužnog materijala nema dovoljno.
Kako bi se streljivo uopće moglo proizvesti, ključan je metal antimon koji u velikom dijelu kontrolira Kina. Antimon se najviše upotrebljava u slitinama, uglavnom s kositrom i olovom jer znatno povećava tvrdoću koja je nužna za granate i metke.
Ovog ljeta ta je zemlja odlučila obuzdati izvoz te vrijedne sirovine i tako potaknula rast cijena od čak 200 posto u svega nekoliko mjeseci. Zapadne tvrtke sad ubrzano rade na pronalasku novog toka opskrbe antimonom kako ne bi bili ovisni o uvozu iz Kine.
Jedna od njih je kanadska istraživačka tvrtka Military Metals koja je rano uočila trend i počela tražiti druga, bliža nalazišta. U Sjevernoj Americi su ih pronašli u Nevadi i Novoj Škotskoj, dok je u Europi tvrtka kupila nalazište antimona u Slovačkoj. Ovaj je metal tamo prvi put pronađen 1950-ih i do danas je postalo njegovo najveće nalazište u Europskoj uniji što bi, smatra Oil Priceu, Slovačkoj moglo dati priliku da postaje metalurško središte obrambene industrije Zapada.
Iako se Military Metals trenutačno procjenjuje na samo 25 milijuna dolara, njegova zaliha od 60.998 tona antimona vrijedna je više od dvije milijarde dolara. Vrijednost konkurentskog Perpetua Resourcesa, koji ima nešto veće resurse antimona od 90.000 tona, procjenjuje se na 700 milijuna dolara. U posljednjih šest mjeseci tvrtka je zabilježila velik porast s tri na 14 dolara po dionici.
Zbog toga analitičari smatraju kako trenutačne procjene podcjenjuju Military Metals te da će njegova vrijednost u budućnost rasti. Tim više što je 24. listopada tvrtka potpisala pismo namjere kako bi dobila priliku za daljnju konsolidaciju teritorija povijesnog rudnika antimona i zlata West Gore u Kanadi koji je početkom prošlog stoljeća bio jedan najvećih kanadskih nalazišta tih dvaju vrijednih metala.
Ukratko, kada je Kina počela stezati obruč najprije kritičnom baterijskom metalu grafitu, zatim rijetkim zemnim elementima germaniju i galiju, i konačno antimonu, Military Metals Corp. udružio se kako bi metali, koje Kina odbija prodati, postali njihov primarni posao. Brojke pokazuju da je to bio pametan potez - od početka godine cijena antimona se s 12 tisuća popela na 38 tisuća dolara po toni.
Nisu samo tvrtke vezane uz ovaj metal važni saveznici. SQM je čileanska kemijska tvrtka i vodeći svjetski proizvođač litija, ključne komponente u baterijama koje se koriste u širokom rasponu aplikacija, uključujući električna vozila, potrošačku elektroniku i sve više vojnu tehnologiju. Zbog toga je pouzdana i stabilna opskrba litijem ključna je za države poput Sjedinjenih Država, koje se uvelike oslanjaju na naprednu tehnologiju za svoje obrambene sposobnosti. SQM je još i traženiji s obzirom na svoje održive prakse ekstrakcije litija.
Centrus Energy Corp. je ključni igrač u ciklusu nuklearnog goriva, specijaliziran za proizvodnju nisko obogaćenog urana koji je osnovno gorivo za nuklearne reaktore koji pokreću nosače zrakoplova i podmornice američke mornarice.
Barrick Gold Corporation je najpoznatiji po svojoj dominaciji u proizvodnju zlata, ali je značajan igrač i u industriji bakra koji se koristi u električnim ožičenjima za vojna vozila i opremu, u proizvodnji streljiva i u proizvodnji napredne elektronike za komunikaciju, navođenje i senzorske sustave.
Arch Resources je veliki proizvođač metalurškog ugljena, ključne komponente u procesu proizvodnje čelika, a Alcoa Corporation globalni lider u proizvodnji boksita, glinice i aluminija. Tvrtka je uključena u sve glavne aspekte procesa proizvodnje aluminija, najčešće korištenog za izradu zrakoplova, piše Oil Price.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....