Britansko-nizozemski energetski gigant Shell uspio je na nizozemskom Prizivnom sudu oboriti prvostupanjsku presudu iz 2021. kojom je rafinerijama i ostalim postrojenjima te kompanije naloženo obvezno godišnje smanjivanje emisija CO2 za 45 posto u odnosu na emisije iz 2019.
Prema tumačenjima spomenute presude u nizozemskim medijima, Prizivni sud u Haagu zauzeo je stajalište da je Shell u obvezi smanjivati emisije CO2, ali da mu se ne može odrediti postotak smanjenja jer ne postoji znanstveni konsenzus o tome koliko bi koja tvrtka trebala smanjiti emisije štetnih plinova.
- Današnjom presudom sud je presudio da je Shell dužan građanima ograničiti svoje emisije CO2. Ta obveza proizlazi iz ljudskog prava na zaštitu od opasnih klimatskih promjena. Sud, s druge strane, nije uspio utvrditi da socijalno dužna pažnja znači da je Shell dužan smanjiti svoje emisije CO2 za 45 posto ili neki drugi postotak - navodi portal Rechtspraak specijaliziran za pravosuđe. Isti izvor podsjeća da je prvostupanjska presuda o obvezi Shella donijeta na zahtjev udruge ‘Milieudefensie‘ kojoj sada preostaje kasacijska žalba Vrhovnom sudu.
Komentirajući uspjeh Shellove žalbe portal američke televizije CNN napominje kako je Shell na Prizivnom sudu pružio dokaze da radi na smanjenju štetnih emisija u svome poslovanju i to, navodi se, tzv. emisija opsega 1. i 2. te da prisiljavanje tvrtke da smanji daleko veće emisije uzrokovane upotrebom njezinih proizvoda, poznate kao emisije opsega 3., ne bi bilo učinkovito.
- Zadovoljni smo odlukom suda, za koju vjerujemo da je ispravna za globalnu energetsku tranziciju, Nizozemsku i našu tvrtku - prenosi CNN izjavu izvršnog direktora Shella Waela Sawana.
Neučinkovita obveza
Portal Rechtspraak skreće pozornost na stav Prizivnog suda da je obveza Shella da za određeni postotak smanji emisije CO2 koje uzrokuju kupci Shellovih proizvoda u ovom slučaju neučinkovita. Shell bi tu obvezu, citira spomenuti portal presudu suda, mogao ispuniti zaustavljanjem trgovine gorivima koje je kupovao od trećih strana.
- Tu bi trgovinu potom preuzele druge tvrtke. Sve u svemu, neće se postići smanjenje emisije CO2 - zaključuje Rechtspraak.
Agencija Reuters u osvrtu na spomenutu presudu navodi kako je sud iz Shellove dokumentacije utvrdio kako su štetne emisije u poslovanju te kompanije u 2023. bile za 31 posto manje u odnosu na 2016.
- Sud se složio sa Shellom da bi apsolutna naredba o smanjenju emisija mogla imati negativan učinak, jer bi mogla dovesti do prelaska kupaca s korištenja Shellovog plina na ugljen koji više zagađuje okoliš - komentira Reuters.
Predsjednik udruge ‘Milieudefensie‘ Donald Pols izrazio je povodom presude Prizivnog suda uvjerenje kako se radi o ‘nazadovanju za sve građane, kao i za pokrete za zaštitu klime i milijune ljudi diljem svijeta koji su zabrinuti‘. Pols je najavio nastavak pravne borbe za izricanje obveze Shellu o smanjenju emisije CO2 za 45 posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....