Sto najvećih kompanija

Microsoft je sada najvrjednije dioničko društvo na svijetu, pretekao je Apple

Ukupna vrijednost 100 najvećih dioničkih društava u svijetu dosegla je rekordnih 21 bilijun USD, no rast je sporiji nego prošle godine. Najveći skok imale su kompanije iz SAD-a, Indije i Saudijske Arabije, dok vrijednost europskih tvrtki pada
Glavni izvršni direktor Samsunga Dong Jin Koh (L) i Satya Nadella iz Microsofta
 REUTERS

Microsoft je najvrjednije dioničko društvo na svijetu, a slijedi ga donedavno prvi Apple, pokazuje novo istraživanje konzultantske kuće PwC.

Prema njihovoj ljestvici Global Top 100, koja obuhvaća 100 najjačih dioničkih društava u svijetu, tehnološki sektor i dalje dominira među najvrjednijim tvrtkama izlistanim na svjetskim burzama. Naime, osim Microsofta i Applea, među deset najjačih kompanija su i Amazon, Alphabet, Facebook, Alibaba i Tencent. Samo je vrijednost Microsofta u proteklih 12 mjeseci porasla za 202 milijarde američkih dolara, ili 29 posto u odnosu na 2018. godinu, što je tu kompaniju u ovogodišnjem istraživanju svrstalo na prvo mjesto po tržišnoj kapitalizaciji u svijetu.

Nakon tehnološkog sektora, na ljestvici najvrjednijih tvrtki slijede one iz financijskog sektora i zdravstva. Štoviše, vrijednost kompanija iz zdravstvenog sektora porasla je 15 posto, ili dva i pol puta brže, od vrijednosti tvrtki iz tehnološkog sektora. S druge strane, vrijednost kompanija iz financijskog sektora pala je za tri posto, pokazuje istraživanje PwC-a.

Ukupna tržišna kapitalizacija 100 najvećih kompanija u svijetu dosegla je, prema podacima PwC-a, rekordnih 21 bilijun USD. To je za 1,04 bilijuna USD, ili pet posto, više nego prije 12 mjeseci, ističu u PwC-u. Ipak, riječ je o čak trostruko sporijem rastu u odnosu na godinu ranije, kada je povećanje tržišne kapitalizacije 100 najvećih doseglo 15 posto.

FILE PHOTO: Visitors stand in front of a display screen at Microsoft's new Oxford Circus store ahead of its opening in London, Britain, July 9, 2019. REUTERS/Simon Dawson/File Photo
REUTERS

Sporiji rast tržišne kapitalizacije, napominju u PwC-u, posljedica je slabijih tržišnih uvjeta. Pritom u PwC-u posebno navode geopolitičke izazove i Brexit, što se posebno odrazilo na europske kompanije. Naime, tržišna kapitalizacija europskih kompanija pala je za pet posto u odnosu na 2018. godinu. U istom je razdoblju pala i vrijednost kineskih kompanija, i to za četiri posto.

S druge strane, američke su kompanije ostvarile rast vrijednosti od devet posto. Više od polovice svih tvrtki na ljestvici PwC-a, njih 54, su kompanije iz SAD-a, a na njih otpada čak 63 posto ukupne tržišne kapitalizacije. Inače, među kompanijama uvrštenima u elitni klub 100 najvećih na svijetu najbrži rast imaju dionička društva iz Indije.

"Iako je SAD i dalje vodeća sila na ljestvici Global Top 100, očekujemo da ćemo vidjeti sve veći doprinos tvrtki iz Kine, Indije i ostalih tržišta u razvoju. Novi ovogodišnji pristupnici iz Indije i Saudijske Arabije, kao i snažan rast vrijednosti tvrtki iz ostatka svijeta, dokaz su ovom stajalištu", zaključio je Ross Hunter, partner i voditelj Centra za inicijalne javne ponude u PwC-u UK.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. travanj 2024 19:51