Na udaru još jedan sektor

Drvna industrija počela s otpuštanjima zbog koronavirusa, plaši se reprize 2008.

Drvoprerađivači traže produženje plaćanja drvne sirovine kod Hrvatskih šuma na 120 dana
Ilustracija
 Boris Kovacev / CROPIX

Čak šezdeset posto domaćih poduzetnika u drvnoprerađivačkoj industriji bilježi pad narudžbi već od 20 posto otkako je koronavirus u širenju, utvrdila je anketa Hrvatskog drvnog klastera u kojoj je sudjelovalo 60 tvrtki.

- Najveći pad narudžbi zabilježili su proizvođači peleta i drvnih goriva te piljene građe i elemenata. Više od polovice ispitanika se susrelo s poteškoćama u transportu robe u Italiju koja je tradicionalno jedno od glavnih izvoznih tržišta te u Kinu i Aziju. Sve to je uzrokovalo i pad likvidnosti kod čak 80 posto ispitanih tvrtki, a od toga je polovica imala pad veći od 20 posto – navode u Hrvatskom drvnom klasteru.

Svi sudionici spomenute ankete izrazili su očekivanje kako će biti pada narudžbi u narednom razdoblju, a polovica ispitanih tvrtki strahuje da će taj pad biti veći od 30 posto. Neke su tvrtke (pet posto ispitanih) već krenule s otpuštanjem radnika, trećina je obustavila planirana zapošljavanja, 17 posto neće produživati ugovore na određeno, a 39 posto anketiranih će pričekati s otkazivanjem ugovora do kraja lipnja.

- Čak 31 posto ispitanika, posebice u kategoriji mikro tvrtki, trenutačno razmišlja o prestanku poslovanja, što je uistinu alarmantan pokazatelj – napominje Hrvatski drvni klaster, koji je zajedno s Udrugom biomase CROBIOM i Udrugom hrvatskih proizvođača ogrjevnog drva uputio apel Vladi za održavanjem žurnog sastanka i donošenja hitnih mjera pomoći drvoprerađivačima.

Među ostalim, spomenute udruge traže produženje rokova plaćanja drvne sirovine kod Hrvatskih šuma sa 60 na 120 dana te smanjenje cijena višemetarskog drva za 15 posto. Predložili su i mjere smanjenja PDV-a na drvni pelet i paletizirano ogrjevno drvo exclusive na 10 posto.

Udruge drvoprerađivača predlažu i korištenje drvnog peleta u energetskim postrojenjima HEP-a i svim javnim objektima, kako bi se smanjila sezonalnost i ovisnost od cijena na stranim tržištima gdje konkuriraju proizvođači s nizom subvencija u njihovim matičnim državama.

- Predloženo je i i formiranje posebne kreditne linije unutar HBOR-a s fondom od 300 milijuna kuna, a čija bi glavna namjena bilo financiranje kratkoročne likvidnosti drvne industrije do šest mjeseci, uz subvencioniranu kamatu, čime bi se ukupna godišnja vrijednost nabavljene sirovine od 1,6 milijardi kuna pravovremeno podmirila, a tvrtke bi lakše financirale promjenu izvoznih destinacija prema novim tržištima – izdvaja Hrvatski drvni klaster iz prijedloga i zahtjeva koje je zajedno s CROBIOM-om i Udrugom hrvatskih proizvođača ogrjevnog drva stavio pred Vladu.

Drvoprerađivači podsjećaju kako je prethodni globalni veliki udar na njihovo poslovanje, svjetska gospodarska kriza iz 2008., uzrokovala otpuštanje oko 6500 radnika u njihovoj branši.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. travanj 2024 05:53